top of page

ČLÁNKY

Snímek obrazovky 2024-09-12 110633.png

Duševní servis už více než rok pomáhá v Plzni dětem a dospívajícím s psychickými obtížemi nebo duševním onemocněním a jejich rodinám. O tom, jak to v Duševním servisu chodí a s čím děti a jejich rodiče do servisu přicházejí, jsme si povídali se spoluzakladatelkou poradny Alenou Vrbovou.

Untitled-2.png

Děkujeme, že jsme se mohli účastnit projektu - Duševní servis - Jak na to”,  CZ.03.03.01/00/22_021/0001994 pod záštitou MPSV a vyzkoušet nové inovativní řešení podpory dětí a dospívajících s duševními obtížemi.

Untitled-2.png

V rámci inkubační fáze vývoje projektu - “Duševní servis - Jak na to”, CZ.03.03.01/00/22_021/0001994 pod záštitou MPSV se nám podařilo otestovat několik přístupů v podpoře dětí a dospívajících s duševními obtížemi či onemocněním.

Kreativní den je pro všechny odpočinková záležitost, kde vystoupíme ze svých běžných rolí ve škole. Někdy je to prostor pro zastavení se nad věcmi, co nás štvou a vyplavení jich ven. Na papír v podobě textu či koláže a nebo proběhaného dopoledne. Učíme se tak si problémy neschovávat do sebe, ale vyndat je ven a postavit se jim přímo. To může být jedna z věcí, které kreativní den nabídne. Druhá je odpočinek, zastavení se, užití si lidí okolo sebe, někdy vystoupení ze své komfortní zóny. V každé škole je to jinak, Zámeček, ZŠ Dýšina, Nerudovka a Waldorf. Tam všude jsme se opečovali a těšíme, kde budeme moci zastavení a tvořivost rozjet zase jinde.

AlenaVrbova_Ordinarius-scaled.jpg

„Už od roku 2010 jsem upozorňovala na to, že je potřeba věnovat duševnímu zdraví dětí a dospívajících pozornost, že se jedná o mezioborovou záležitost.

anthony-tran-vXymirxr5ac-unsplash.jpg

Psychické zdraví dětí v Česku se zhoršuje. Ukazují to data Národního duševního ústavu. Hovořili jsme proto s Alenou Vrbovou z plzeňské poradny Duševní servis,

bottom of page